آموزش تعمیرات آیفون تصویری, نصب و سیم کشی

نقشه آیفون صوتی

نصب آیفون همواره دارای پیچیدگی هایی است که می تواند باعث دردسر و ناراحتی نصاب و تعمیرکار آیفون شود، اینکه شرکتهای دربازکن ممکن است تکنولوژی طراحی خود را تغییر دهند و یا محصولی جدید به سبد خود اضافه کنند نیز به این می افزاید، در این مقاله ما به بررسی نصب آیفون صوتی می پردازیم و هر چیز که لازم است شما بدانید را به شما ارایه می دهیم، قبل از هر چیز لازم است بگوییم که این مطلب حاصل بیش از 20 سال تجربه نصب و تعمیرات دربازکن صوتی است که تیم شهر آیفون در اختیار شما قرار داده است.

برای نصب یک ایفون صوتی باید نکاتی در مورد قبل از نصب حین نصب و بعد از نصب را انجام دهید و حتما باید اطلاعاتی داشته باشید که در رفع مشکلات رایج سیم کشی کمک حالتان شود. در ابتدا ما به موارد کلی که مربوط به همه  دربازکنهای صوتی ایرانی اشاره میکینم و سپس به نکات می پردازیم.

همه ی دربازکنهای داخلی که استفاده می شود اعم از آیفون صوتی کالیوز، الکتروپیک، تابا و سیماران و ... همه چهار سیم مشترک دارند که در پایین در قالب یک جدول شرح سیم کشی و نوع انتقال جریان( صدای زنگ و یا صدای رفت و برگشت) آمده است.

همانطور که پیداست همه ی گوشی ها در 4 سیم مشترک هستند و تقریبا نوع انتقال داده در انها مشابه است، در تصویر پایین نوع سیم بندی آیفون های صوتی 6 سیم و چهار سیم و 5 سیم آورده شده است.در همه این دربازکن های صوتی بسته به دفترچه راهنما می توان از ولتاژAC یا هر دو ولتاژ DC , AC استفاده کرد. در این میان Aیا 1 سیم انتقال صدا از پایین به بالا یا سیم میکروفن پنل هست و B یا 2 سیم انتقال صدای گوشی به پنل یا سیم صدای بلندگوی پنل هست و 3 یا C سیم منفی مشترک یا مرجع هست که که تمامی ولتاژها بدون ان بی معنا هستند و 4 یا D یا Bسیم زنگ هست و تفاوت اصلی آنها در سیم های قرمان دربازکن است، در پایین نقشه سیم کشی آیفون صوتی تابا 4 سیم و سیم کشی صوتی کالیوز و سیم کشی صوتی همه 6 سیمه ها و نهایتا نقشه سیم کشی ایفون صوتی الکتروپیک آمده است. 

نکات مهم قبل از نصب آیفون صوتی

نکته اول: قبل از نصب یک آیفون صوتی یا تصویری مهمترین مسئله سیم و نوع ان است، لطفا و لطفا، حتما و حتما از سیم های مسی استفاده کنید، سیمهای آلومینیومی با روکش مسی به دلیلی ارزان بودن در بازار فروشندگان عرضه زیادی دارد و شما هستید که باید با توجه به تشخیص درست نوع مناسب را خریداری کنید. از خرید کابلهای CCA و کابل هایی با آلیاژ آهن بالا خود داری کنید.

 نکته دوم: جوری کابل را تعویض کنید تا اگر به هر دلیلی  خواستید در آینده به آیفون تصویری ارتقا دهید کابل شما هزینه مجدد برای شما به ارمغان نیاورد، برای این بهتر است از کابل 6 زوج برای 1 واحد استفاده کنید.

نکته سوم: روی دیواری که برای نصب قوطی می کنید نباید اثار رطوبت وجود داشته باشد، این اتفاق در مناطق شمالی و جاهایی که باران زیادی می بارد شایع است و از انجاییکه گرمای ملایم برد پنل و رطوبت داخلی دیوار باعث ایجاد شبنم و نهایتا سوختن برد پنل می شود بهتر است قبل از نصب مکان درستی را برای قوطی پنل انتخاب کنید.

نکات حین نصب

نکته اول: حتما سیمها را لحیم کنید، شاید شنیده باشید که فقط آیفون تصویری لحیم کاری نیاز دارد اما برای استفاده طولانی و خوب از ایفون صوتی هم لحیم کاری مهم است و اتصالات در صورت لحیم کاری هرگز قطع نخواهند شد.

نکته دوم: از وارنیش حرارتی به جای چسب استفاده کنید، چسب به جهت اینکه بعد از مدتی و تحت شرایط جوی خودش تبدیل به یک عایق بین اتصالات می شود نمیتواند پوشش مناسبی برای اتصال سیم های ایفون باشد.

نکته سوم: ترانس را نزدیک پنل ببندید، از آنجایی که در سیستم های جدید معمولا رله دربازکن در پنل ایفون صوتی قرار می گیرد بنابراین بهترین محل برای اعمال ولتاژ حوالی پنل خواهد بود.

نکات بعد از نصب آیفون صوتی

نکته اول: یادتان باشد مواردی نظیر شکستن و اب خوردگی و یا نوسان برق شامل گارانتی نمی شود بنابراین چنانچه پانل در معرض باران قرار دارد حتما از بارانگیر استفاده کنید و چسب آکواریوم برای دور آن فراموش نشود.

نکته دوم: معمولا صدای دو طرف در مدار ایفون صوتی تنظیم و قابل قبول می باشد ولی چنانچه مورد رضایت نبود قبل از بستن پنل صدا را زیاد کنید.

بخش پایانی و جمع بندی نصب و سیم کشی آیفون صوتی

  1. چنانچه ایفون شما تابا و چهار سیم می باشد اتصال سیم Bو C باعث تحریک دربازکن می شود و اگر مسافت سیم زیاد بشود ممکن است تحریک مدار ایفون صوتی و رله تحت تاثیر قرار بگیرد حتما سیم ها را دوبل کنید.
  2. در صورت نصب و عدم کارکرد اول گوشی را با چهار سیم کنار پنل ببندید و از سلامت ان دو مطمین شوید بعد به سراغ سیم کشی بروید.
  3. سیم دربازکن را به هیچ وجه از نوع زوجی یا خشک استفاده نکنید چون بزودی در اثر باز و بست درب خواهد شکست.

در انتها امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید، سوالات و نکات خود در انتها و در بخش نظرات و دیدگاه ها   با ما در میان بگذارید در اسرع وقت در تکمیل مطلب از آنها بهره خواهیم برد.

دیدگاهتان را بنویسید