آموزش تعمیرات آیفون تصویری, تعمیرات آیفون تصویری در محل

چگونه بدانیم دوربین آیفون تصویری خراب است؟

تعمیر دوربین آیفون تصویری

مقدمه:

دوربین وجه تمایز آیفون های تصویری نسبت به آیفون های صوتی است و طبیعتا با پیشرفت تکنولوژی و افزایش علوم این قطعه در آیفون تصویری هم دچار بهبود های بسیار چشمگیری شده طوریکه تصاویر که در این ارتباط دهنده خانگی استفاده می شود به مراتب نسبت به چند سال گذشته بهبود داشته است.با پیشرفت تکنولوژی سیموس ما میتوانیم یک تصویر عالی با هزینه نسبتا پایین را در اختیار داشته باشیم که با وجود مصرف جریان بسیار پایین اما کیفیت بالایی از تصویر محیط را در قالب آنالوگ بما می دهد. هر چیز که تا به الان به چشم زیبای شما نشست تاریخچه و یک مطالعه عمومی راجع به دوربین انالوگ آیفون تصویری بود و ما قصد داریم در این مقاله به ابعاد خرابی تصویر و و مخصوصا دوربین در ایفون تصویری بپردازیم پس اگر شما هم دچار قطعی تصویر شده اید ولی مطمئن نیستید که دوربین خراب است تا انتها با ما همراه باشید.

  • کدام قطعات آیفون تصویری در ساخت تصویر نقش دارند؟؟
  • تست های اطمینان از خرابی دوربین آیفون تصویری
  • تست خرابی دوربین
  • تعویض دوربین با LED و بدون LED
  • بخش پایانی

کدام قطعات آیفون تصویری در ساخت تصویر نقش دارند؟؟

شاید در نگاه اول بعد از این سوال غیر از دوربین چیزی بنظر نرسد اما مانیتور، سیم و حتی ترانس در تشکیل و انتقال تصویر نقش دارند و در آنها هم بخشهای کوچکتری نظیر برد پنل آیفون تصویری و یا برد صوت که عملا واسط بین برد نمایشگر و پنل هست و نمایشگر یا ال  سی دی یا درایور ایفون تصویری هم در تشکیل و نمایش تصویر مهم هستند و عدم عملکرد و یا نقص عملکرد در انها باعث کاهش کیفیت و یا عدم وجود تصویر می شود، در ادامه برای درک چیزی که اتفاق می افتد لازم است تا کل فرایند را بررسی کنیم

تست های اطمینان از خرابی دوربین ایفون تصویری:

خیلی از افراد تازه کار به اطلاع از عدم نمایش تصویر در آیفون تصویری به سراغ دوربین می روند اما این معمولا جزو گزینه های آخر است که می تواند اتفاق بیافتد، در این قسمت ما با برای انجام تایید شدن خرابی دوربین لازم است تستهایی را انجام دهیم تا بتوانیم به اطمینان کامل بگوییم دوربین نیاز به تعویض دارد ولی اگر شما از خرابی دوربین اطمینان دارید می توانید به قسمت انتهایی بروید و از آموزش نحوه تعویض دوربین ایفون تصویری را ببینید.

فرایند ساخت و نمایش تصویر:

برای درک اینکه چطور ازمایشهای خرابی دوربین رنگی ایفون تصویری را چگونه انجام دهیم لازم است فرایند ساخت و انتقال تصویر در ایفون تصویری را بدانیم. زمانیکه که شما شاسی زنگ را در ایفون تصویری فشار می دهید یک ولتاژ منفی را به مانیتور ارسال می کنید و عملا همه چیز شروع می شود، با این کار گیت ایسی یا ترانزیستور قرمان  ورودی مدار شروع به کار میکند و در کسری از ثانیه شروع به راه اندازی مدارات تایم تصویری و سوییچ انتقال جریان مثبت میکند، این جریان مثبت در یک سو به برد نمایشگر می رود و از سوی دیگر به سمت پنل، که این عمل برای روشن شدن عملکرد دوربین و برد پنل در آیفون تصویری لازم است. در این لحظه ولتاژ به دوربین و برد پنل و مدار ساخت صدا می رود صدا توسط سیم حامل خود به سمت مانیتور می رود و همین اتفاق برای سیگنال تصویر نیز می افتد.با رسیدن ولتاژ به دوربین آیفون تصویری دوربین ولتاژ را به یک سیگنال آنالوگ که حاوی داده های تصویر محیط است می کند و آنرا در قالب یه سیگنال با حد ولتاژ 1 تا 2 ولت توسط سیم تصویر به مانیتور می رسد و مانیتور با انتقال ان به نمایشگر خود سیگنال دریافتی را به تصویر تبدیل می کند، این بطور کلی فرایندی است که در همه ی ایفون های تصویری اتفاق می افتد، حال که این فرایند را مشاهده و درک کردید تست اجزای مسیر احتمالا کار سختی نیست.

دوربین آیفون تصویری

نمونه واقعی از یک سیگنال آنالوگ دوربین آیفون تصویری

اجزای مسیر تصویر آیفون تصویری و تست آن:

1.همان طور که درک کردید کانال انتقال جریان مثبت یعنی سیم انتقال ولتاژ بعد از رسیدن به پنل به بخشهای زیادی می رود و یکی از این بخشها دوربین است در واقع اگر سیم ولتاژ دوربین قطع باشد اصلا هیچ تصویری نخواهیم داشت. این سیم در سیستم های دربازکن تصویری معمولا با VCC و یا B+ نشان داده می شوند پس اولین مورد که باید چک شود این است که آیا ولتاژ به پنل می رسد یا نه؟ یادتان باشد مولتی متر ابزار شما برای این تست است اما اگر فقط عمل زنگ خوردن در مانیتور  ایفون تصویری دارید و همه چیز از جمله تصویر  قطع است حتما یکی از احتمالات مهم قطعی سیم است و باید از مولتی متر برای رفع قطعی سیم استفاده کنید؛ برای اطمینان از خرابی سیم لازم است ابتدا ولتاژ سیم مثبت و منفی را پشت مانیتور و سپس پشت پنل اندازه گیری کنید اگر در سوکت پشت مانیتور ولتاژ بود اما در سوکت پشت پنل ولتاژی نشان داده نمی شد قطعا سیم مسیر دچار پارگی است؛ همینطور تست بوق هم می تواند کارگشا باشد.

2.اگر ولتاژ سیم مثبت و منفی ورودی از مانیتور مقداری بین 13 تا 15 ولت را نشان می دهد این یعنی حتما سیم شما کار خود را به درستی انجام می دهد و مانیتور هم از این حیث سالم است، در این حالت به سراغ تست دوم یعنی برد پنل میرویم.

 3.برد پنل در آیفون تصویری واقع برد اصلی و هماهنگ کننده است این برد ولتاژ ورودی از مانیتور را دریافت میکند و انرا به بخشهای مختلفی میرساند، ابتدا قسمت صدا و دربازکن ولتاژ می گیرند و سپس دوربین روشن می شود و سنسور آن شروع به نمونه برداری ار محیط  می کند سپس آنرا در قالب سیگنال راهی سیم تصویر می کند. مهم ترین وظیفه برد پنل رساندن ولتاژ به دوربین است زیرا عموما مسیر کشی PCB دچار آسیب نمی شود.

نکته مهم در این قضیه این است که گاهی ولتاژ مانیتور به طور مستقیم به پنل می رسد یعنی هیچ چیز در مسیر نیست اما گاهی هم نه، بیایید بیشتر توضیح دهیم؛ همانطور که میدانیم  سیم ها مقاومت دارند و مسیر طولانی باعث افت ولتاژ در مسیر میشوند از انجاییکه ولتاژ ورودی دوربین رنگی کم باعث افت ولتاژ سیگنال هم می شود بنابراین  نیاز است ولتاژ حداقل در کنار دوربین مقدار مورد نیاز یعنی حدود 12 ولت باشد تا در مسیر برگشت بتوانیم تا 70 یا 100 متر مشکلی نداشته باشیم، به همین دلیل شرکت های دربازکن معمولا از ترانسی که برای دربازکن استفاده می کنند یک ولتاژ تغذیه DC برای کمک به کاهش ولتاژ تغذیه مانیتور که ممکن است کم شود نیز لحاظ می کنند پس بنابراین توضیح لازم است دو مورد چک شود:

الف. ابتدا  زمانی که تصویر روشن است ولتاژ ورودی به پنل و سپس روی دوربین را بگیرید( سیم های +و-) چنانچه ولتاژ روی دوربین نداشتید در این صورت برد پنل و قسمت رله ولتاژ دوربین و یا مسیر ولتاژ قطع است.

ب. ولتاژ روی آیسی رگلاتور 12 ولت روی برد پنل چک شود که اگر این ولتاژ وجود نداشته باشد معمولا تصویر نخواهید داشت.

تست خرابی دوربین:

حال که همه چیز به نظر سالم میرسد و حتی ولتاژ روی دوربین داریم نزدیکترین احتمال خرابی دوربین است، معمولا یک دوربین سالم ولتاژ خروجی از سیم تصویر را حدود 1.5 ولت نشان می دهد اما این به معنای سالم بودن حتمی خط تصویر نیست برای تست دقیق حتما باید یک تستر یعنی یک پنل سالم را استفاده کنید و برای اینکار نیاز است یک پنل تستی داشته باشید. در این حالت پنل را به یک مانیتور سالم وصل کنید و بعد دوربین مشکوک را به پنل سالم و بجای دوربین ان نصب می کنیم در این صورت با اطمینان می توان گفت که دوربین خراب است.

دوربین led جدا
دوربین led سرخود

تعویض دوربین با LED و بدون LED:

حال که دوربین خراب شناسایی شد و اطمینان حاصل کردید که ایراد اصلی نداشتن تصویر از دوربین دربازکن شماست باید انرا تعویض کنید، در بسیاری از آیفونهای تصویری دوربین استفاده شده از نوع ال ای دی سرخود است و LED ها کنار دوربین و در یک ماژول قرار گرفته اند اما در مواردی هم مثل دوربین های شرکت تابا بصورت جدا از هم قرار دارند.

تعویض دوربین LED سرخود:

تعویض این نوع دوربین براحتی امکان پذیر است زیرا جای پیچ و حتی کانکتور های یکسان این امکان را بما میدهد که یک دوربین را جایگزین قدیمی کنیم، معمولا دوربینها به هم سازگارند زیرا همگی از یک فرمت خروجی تصاویر بهره میبرند و حتی امکان جایگزینی دوربین های رنگی به جای سیاه سفید نیز وجود دارد، فقط لازم است جای سوکت و ترتیب کانکتورها را رعایت کنید که این مورد بطور عام در کنار سوکت با مخفف نام های انگلیسی قید شده است ( V=VIDEO  , +=14VOLT ,  - & GND=GROUND).

سوکت دوربین ایفون تصویری
دوربین تابا
تعویض دوربین LED جدا:

این دوربین ها بدلیل اینکه نمیخواهند نور ال ای دی دوربین رنگی آیفون تصویری بداخل لنز نفوذ کردن و باعث تاثیر در کیفیت دوربین شود و یا ملاحضات دیگر قسمت ال ای دی را از بدنه اصلی دوربین جدا کرده اند تا باعث بهبود کیفیت تصویر شود البته این به معنای اینکه همه دوربین های ال ای دی سرخود کیفیت پایینی دارند نیست و دقیقا به نحوه ساخت و ساخت قالب مکانیکی نگهدانرتده دوربین مربوط است و نمی توان از سبک ال ای دی دوربین نتیجه گرفت که این دوربین آیفون تصویری بهتر یا بدتر است.

این نوع دوربین ساختار و خروجی کاملا مشابه ای با نوع ال ای دی سرخود دارد و فقط ال ای دی ها جدا و در قالب یک برد واقع شده اند، از انجاییکه ساختار دوربین و پیچها مشابه هستند بنابرین نصب دوربین کار خیلی سختی نیست، می توانید نوع دوربین ال ای دی سرخود را تهیه کنید و ال ای دی ها را جدا کنید و حتی قسمت کناری را با سیم چین ببرید که در این حالت دقیقا شبیه  به نوع LED جدا خواهد بود و براحتی قابل جایگذاری قابل جایگذاری است تنها نکته ال ای دی دوربین خواهد بود.

جاگذاری LED در دوربین آیفون تصویری LED جدا:

از انجاییکه ولتاژ ال ای دی دور دوربین از سنسور دورن CCD و یا از فتوسل(LDR) احساس می شود ولی دارای ولتاژ متفاوتی است نیاز است که شما بدانید دقیقا چپه ولتاژی به ال ای دی ها می رسد. بطور مثال ولتاژ ال ای دی های دور دوربین تابا 6 ولت و ولتاژ دور دوربین آیفون تصویری کالیوز 12 ولت است، لازم است بدانید مقدار عنوان شده بیشینه مقدار است و در تاریک ترین حالت در دسترس خواهد بود و در شرایط نیمه تاریک این ولتاژ کمتر خواهد بود. 

خوب حالا که ما  دوربین های بازار عموما از نوع ال ای دی سرخود هستند پس لازم است که بدانیم چطور با نوع ال ای دی جدا نظیر دوربین پنل آیفون تصویری جدا جایگذاری کنیم. مطالب گفته شده درک صحیحی از آنچه گفته شد بما داده است بنابراین در ابتدا دوربین را بر اساس (V,-,+) کانکتور ان تست می کنیم، در صورت سلامت تصویر  سپس دوربین را جدا کرده و ال ای دی ها آن را جدا می کنیم و بعد کناره های دوربین را می شکنیم،در این حالت دوباره دوربین را جایگذاری و تست می کنیم، حال که تصویر داریم نیاز است ال ای دی ها را که عموما از دوربین قبلی سالم هستند به دوربین تابا ی جدید وصل کنیم، در بازار دو نوع دوربین موجود است که یک نوع خودش خروجی 6 ولت دوربین را دارد و  برای جایگذاری دوربین های تابا سفارشی سازی شده و نیاز نیست کار خاصی انجام دهید و فقط با نصب صحیح  سوکت دو پین ال ای دی های دوربین همه چیز تمام می شود. اما اگر بخواهید دوربین های ال ای دی سر خود را جایگزین دوربین ایفن تصویری تابا کنید چون خروجی 6 ولتی در دسترس نیست اینکار به دو صورت امکان پذیر است: اول اینکه از ماهیت سنسوری فتوسل دوربین چشم پوشی کنید و با یک مقاومت 470 اهم مستقیما ولتاژ 12 ولت ورودی را به برد ال ای دی ها بدهید، اینکار بسیار در دسترس خواهد بود و هر زمانیکه دوربین روشن شود ال ای دی ها هم روشن می شوند حتی در روز  !!!

نصب دوربین ال ای دی جدا تابا با سنسور دوربین جدید:

از آنجاییکه دوربین های تابا و یا دوربین های کالیوز که ال ای دی های جدا دارند ولتاژها متفاوتی متناسب با ال ای دی از دوربین به ال ای دی ها ارسال می کنند بنابراین لازم است بدانیم که ولتاژ برد ال ای دی چقدر است برای اینکار لازم است به دو سر ورودی برد ال ای دی مولتی متر بزنیم و ولتاژ آنرا پیدا کنیم، در فیلم زیر یک آموزش نصب دوربین آیفون تصویری بجای دوربین آیفون تصویری تابا توضیح داده شده است و شما می توانید از ان استفاده کنید.

آموزش تعویض دوربین تابا

همان طور که اعلام شد این آموزش متناسب با برد دوربین آیفون تصویری تابا بود اما اگر قصد دارید دوربین کالیوز و یا سایر دوربین ها را نیز جایگذاری کنید مسیر تقریبا همینطور است فقط ممکن است مجبور باشید ردیف های ال ای دی را جداگانه وصل کنید و حتما برای اینکار نیاز است از دانش الکترونیک و سری کردن ال ای دی ها برخوردار باشید.

بخش پایانی:

در این مقاله سعی بر ان بوده است که بطور نسبتا کامل در مورد ایرادات شایع نداشتن تصویر، قطعی تصویر آیفون تصویری، ابی یا مشکی شدن تصویر و خرابی دوربین آیفون تصویری و همینطور فیلم آموزش تعویض دوربین تابا خدمت شما ارایه گردد. سعی بر ان بوده است تا طوری توضیح داده شود که یک فرد با دانش فنی متوسط و با یک مولتی متر هم بتواند اینکار را انجام دهد، هر گونه استفاده تجاری و یا غیر تجاری در جهت کسب روزی و غیره؛ با و یا بدون ذکر نام منبع مجاز است.

از توجه شما سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید