آموزش تعمیرات آیفون تصویری, نصب و سیم کشی

قطعات آیفون تصویری

قطعات ایفون تصویری

مقدمه

دربازکن‌ های تصویری، دستگاه‌هایی هستند که به کاربران امکان مشاهده تصویر و صدای فردی که درب را زنگ می‌زند را می‌دهند. قطعات آیفون تصویری شامل 4 بخش اصلی و زیر بخش های مختلفی هستند.

  1. مانیتور
  2. پنل  (پانل)
  3. ترانس 
  4. قفل بازکن
  5. لوازم جانبی

"قطعات آیفون و یا دربازکن تصویری از جمله مهم‌ترین مولفه‌های هر سامانه دربازکن تصویری هستند. این قطعات عمدتاً شامل قطعات الکترونیکی و مکانیکی می‌شوند که در مجموع به منظور عملکرد صحیح و بهینه دربازکن تصویری نصب می‌شوند.

از دیدگاه دیگر درون هر دربازکن تصویری می توان قطعات را به دو بخش الکترونیکی و مکانیکی نیز تقسیم کرد.

قطعات الکترونیکی دربازکن تصویری شامل قطعاتی مانند ماژول‌های تصویری، صفحات نمایش و مدارهای مجتمع (IC) هستند. این قطعات با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی و ورودی‌های کاربر به منظور کنترل فرآیند باز و بسته شدن دربازکن تصویری استفاده می‌شوند.

قطعات مکانیکی دربازکن تصویری شامل قطعاتی مانند موتورهای باز و بسته کننده(بوبین) میکرو سوییچ ها و قطع کننده ها  هستند. این قطعات به منظور تحریک و جابجایی بخش‌های مکانیکی و تبدیل نیرو های مکانیکی به عمل قطع در دربازکن تصویری استفاده می‌شوند.

در بسیاری از موارد، اگر قطعات دربازکن تصویری به درستی نصب و تعمیر نشوند، ممکن است عملکرد دربازکن تصویری تحت تاثیر قرار گیرد و یا به طور کلی از کار بیفتد. بنابراین، اطمینان از صحیح بودن مونتاژ و نصب قطعات، بسیار مهم است.

ما در مقاله ای به طور مفصل به انواع سبک سیم کشی و البته عیب یابی قفل بازکن در راستای تعمیرات ایفون تصویری پرداختیم که شما با کلیک بر  روی نام مقالات می توانید انها را نیز مطالعه کنید.

قطعات ایفون تصویری

1.مانیتور آیفون تصویری

مانیتور جزوی جدایی ناپذیر از هر سیستم دربازکن تصویری است که هم وظیفه اصلی در بخش داخلی ساختمان را به عهده دارد.

برای اینکه به قطعات و اجزای داخلی هر مانیتور آیفون تصویری بپردازیم نیاز است ابتدا بدانیم که هر مانیتور چه وظیفه ای برعهده دارد.

وظایف مانیتور در آیفون تصویری:

مانیتور در آیفون تصویری چند وظیفه دارد:

1.نمایش تصویر 

از آنجایی که دیدن تصویر کسی که زنگ منزل ما را به صدا در می آورد در هر دربازکن تصویری وجه تمایز و مشخصه اصلی هر دربازکن تصویری است.

بنابراین این بخش قسمتی بسیار مهم در آیفون تصویری است،این بخش از دو قسمت برد نمایشگر یا درایور و خود نمایشگر یا TFT تشکیل شده است که معمولا از لحاظ سطح مقطع تصویر نمایش داده شده از هم متمایز شده اند.

این تنوع در بازار ایران از 2.4 اینچ تا 10 اینچ می باشد که در این گستره مانیتور 2.4 اینچ ،3.5 اینچ،4.3 اینچ ، 5.6 اینچ ، 7 اینچ و 10 اینچ می باشد. 

البته دو وجه تمایز دیگری هم در این قطعات مانیتور هست و ان حافظه دار بودن و یا نبودن و تاچ بودن و یا نبودن است که می تواند کارایی های متفاوتی را برای مانیتور ایفون تصویری به همراه داشته باشد. 

برد ال سی دی و یا درایور TFT و همچنین ال سی دی و یا بهتر بگویم TFT اعضای این بخش هستند البته در مواردی که برد حافظه و تاچ جدا هستند می توانند جزو این بخش در مانیتور ایفون تصویری محسوب شوند.

 2.پردازش صدا و تولید و تقویت صدای زنگ 

وظیفه پردازش صدا و تولید و تقویت صدای زنگ در برد صوت یا برد صدا انجام میگیرد. برد صوت یا برد صدا در مانیتور آیفون تصویری یک برد واسط و مرکزی است که تمامی ارتباطات با پانل دم درب از ان می گذرد.

یعنی تصویر از طریق این برد از پنل دریافت می شود و به برد درایور تصویر می رسد و فرمان در بازکن از طریق این برد به پنل می رسد اما خودش چند وظیفه مهم دارد که مستقیما در خود ان انجام می شود.

نکته : این توضیح مربوط به مانیتورهای ماژولار نظیر تابا و سیماران و بعضی مانیتور های دیگر این است و در زمانی که بردهای مانیتور یکپارچه هستند نظیر مانیتور های جدید الکتروپیک(1096،797) این نوع تقسیم بندی به صورت بلوکی انجام می شود. 

وظیفه اول برد صوت  در مانیتور آیفون تصویری ایجاد صدای دوطرف است که شامل تولید صدای بالا به پایین و پخش صدای پنل در مانیتور است.

وظیفه دوم این برد تولید و تقویت صدای زنگ در مانیتور است.

وظیفه دیگر این برد در مانیتور آیفون تصویری ایجاد زمان مانایی و سوییچ تصویر است.

برد صوت در ایفون تصویری معمولا بصورت مجزاست و همراهی ندارد. 

3.فرمان دربازکن و روشن شدن تصویر

در هر مانیتور کی برد یا برد کلید قرار دارد که یا بصورت تاچ و یا به واسطه تاک سوئیچ ها فرمان های مختلفی را صادر می کنند که کاربر در واقع از آِیفون تصویری توقع دارد.

فرمان در بازکن، فرمان نمایش تصویر دم درب، فرمان فراخوان آسانسور و یا فرمان بازکن درب دوم همچنین فرمان اینتر کام و قطع کن تصویر از جمله چیزهایی است که می توان از قسمت کی برد یا برد کلید انتظار داشت.

قطعات مانیتور آیفون تصویری:

به طور کل مانیتور های تصویری در بازار بصورت چند ماژولی در کنار هم قرار می گیرند اما گاها بصورت یکپارچه مونتاژ می شوند. در اینجا ما فرض را بر اینکه قطعات داخلی مانیتور درباز کن تصویری بصورت جداگانه هستند توضیح می دهیم.

وظیفه پردازش و نمایش تصویر با برد ال سی دی یا درایور و نمایشگر یا TFT می باشد.

این قسمت می تواند از لحاظ اندازه نمایشگر (2.4----10 اینچ) و قابلیت هایی نظیر با حافظه و بدون حافظه و لمسی و ساده متمایز باشد. وظیفه ساخت و پخش صدای زنگ و مکالمه و ارتباط بین مانیتور و پنل با برد صوت می باشد.

برد صوت یا صدا همچنین وظیفه انتقال فرمان در باز کن و نمایش تصویر را دارد. برد سوئیچ هم عمل ارسال فرمان روشن شدن تصویر و دربازکن را می دهد.

 تغذیه یا پاور در آیفون تصویری نقش تامین برق مصرفی و تبدیل برق شهر به برق مصرفی آیفون تصویری را دارد، این قطعه بسیار بسیار نقش مهمی در عمر آیفون تصویری ایفا می کند.

قطعات آیفون تصویری

2.پنل آیفون تصویری

پنل از اجزای اصلی یک دربازکن تصویری است که ماهیت اصلی هر دربازکن تصویری یعنی ساخت تصویری در ان شکل میگیرد.

در بخش زیر به وظایف یک پنل می پردازم:

وظایف پنل آیفون تصویری

1.ساخت تصویر

ساخت تصویر برای مانیتور شدن در مانیتور شاید وظیفه اصلی هر پنل ایفون تصویری است که بوسیله دوربین انجام می گیرد.دوربین بواسطه کیفیت و درجه بزرگی تصویر ارایه شده متفاوت است اما بطور کلی انالوگ است.

2.پردازش صدای رفت و برگشت و عمل دربازکن

از انجایی که هر عملکردی که در مانیتور دارای عملکرد متقابلی در پنل است بنابراین باید برای میکروفن ایفون تصویری بلندگویی در پنل وجود داشته باشد.

بنابراین ما باید در پنل مداری برای ساخت صدای بیرون به داخل و پخش صدای داخل به بیرون داشته باشیم که در این حرف در مورد بلندگوی مانیتور و فرمان در بازکن نیز صدق می کند.

این عمل در برد پنل تصویری تابا یا برد پنل تصویری سیماران و یا برد باکس الکتروپیک انجام می گیرد.

3.زنگ زدن 

زمانی که شما به یک دربازکن یا ایفون تصویری می رسید ناخوداگاه بدنبال شاسی می گردید تا عمل مطلع کردن صاحب خانه را از حضور خود انجام دهید.

این عمل در پنل ایفون تصویری و بواسطه یک شاسی انجام می گیرد.

قطعات پنل آیفون تصویری:

پنل آیفون تصویری نیز همانند مانیتور از ماژولهای کنار هم استفاده می کند که و این به این معنی است که از سه بخش دوربین و برد پنل یا باکس و برد شاسی در پنل ایفون تصویری بهره گرفته شده است.

دوربین در پنل عمل ساخت و انتقال تصاویر به مانیتور را انجام می دهد دوربین آیفون تصویری می تواند بر اساس تکنولوژی خود(cmos یا ccd) و یا زاویه و عمق دید متفاوت باشد اما از انجاییکه در مانیتور آیفون تصویری نمایشگرها اندازه خیلی بزرگی ندارند بنابراین تفاوت کیفیت در دوربین ها معمولا خیلی به چشم نمی اید البته پیشزفت و نزدیکی تکنولوژی های جدید هم در این امر دخیل هستند.

 برد پنل حلقه واسط و نقشی شبیه برد صدا در مانتیور دارد و عملکرد صوتی و نقش هاب برای سایر ماژول ها را با مانیتور داخل ساختمان ایفا می کند.همچنین فرمان دربازکن آیفون تصویری نیز از طریق این برد اجرا می شود.

برد شاسی نیز وظیفه اجرای فرمان زنگ را بر عهده دارد و می تواند فرمان مکانیکی فشردن شاسی را به یک فرمان منفی برای عملکرد زنگ در مانتیور ارسال کد.

سوئیچر نیز یک وسیله دیگر است که برای تقسیم تصویر و صدا،بین مانیتور های طبقات و پنل بکار میرود و می تواند برای اینکه بهترین کیفیت صدا و تصویر به واحدها برسد عملکرد عالی داشته باشد.

ترانس

 ترانس در ایفون تصویری به عنوان یک تامین کننده ولتاژ برای دوربین پنل و البته دربازکن استفاده می شود.

اغلب ترانس بخاطر اینکه برای عملکرد دربازکن نیازمند جریان متناوب هستیم از نوع ترانس خطی استفاده می شود و ما همواره هر دو نوع جریان AC , DC را داریم.

ترانس ها دارای جریان های متفاوتی می باشند اما معمولا در ولتاژ 12 تا 14 ولت ساخته می شوند.

ترانس برای باز کردن قفل بازکن ها باید جریان بین 1 تا 3 آمپر داشته باشد، قفل بازکن های زنجیری و مرسوم بازار معمولا زیر 1 آمپر جریان استفاده می کنند اما قفل بازکنهای جدید یا اصطلاحا کله گاوی/لاک پشتی معمولا 2 یا بالاتر جریان کشی دارند و حتما برای عملکرد صحیح باید از ترانس درست استفاده کنند.

قفل بازکن

قفل بازکن همان طور که از اسمش پیداست وسیله ای است برای بازکردن قفل درب و بر اساس درب یا کارایی درب دارای انواع مختلفی است.

قفل زنجیری،قفل برقی حیاطی،قفل کله گاوی،قفل لای دری، قفل پشتی از انواع این قفل بازکن ها هستند که این عملکرد را برای ایفون تصویری انجام می دهند.

همانطور که گفته شد انها بر اساس بوبین ها و عملکرد جریانها ی متفاوتی مصرف می کنند اما عملکرد کلی شان تقریبا یکی است.

لوازم جانبی آیفون تصویری

لوازم جانبی آیفون تصویری شامل کلیه وسایلی است که کارایی جانبی و یا تکمیلی به یک سیستم دربازکن می دهد.این می تواند یک بارانگیر یا دزدگیر و یا ماژول وای فای و یا محافظ برق مخصوص ایفون تصویری را شامل شود.

همانطور که می دانید هم اقتضائات اقتصادی و هم نیازمندیها و بضاعت تکنولوژی اجازه نمی دهد یک شرکت همه تکنولوژی ها را بر روی یک محصول وارد کند از طرفی تکنولوژی هر  روزه در حال پیشرفت است و شرکتها در جهت تصحیحی و یا بهبود عملکرد محصول خود هر از گاهی یک محصول بصورت ماژول وارد بازار می کنند تا امکانات جدیدی به یک محصول خود بیافزایند یا انرا بروز کنند از این جهت لوازم جانبی برای هر مجموعه و شرکت و البته مشتریان ضرورت دارد.

در زیر ما بعضی لوازم جانبی را در محصولات خود عرضه کرده ایم که می تواند در جهت بهبود عملکرد، کارایی داشته باشد.

بخش پایانی

در نهایت، در این روزها، فروشگاه‌های آنلاین وجود دارند که می‌توانند قطعات دربازکن تصویری را به شما ارائه دهند. پیدا کردن یک فروشگاه آنلاین معتبر و با تجربه باعث اطمینان شما از خرید قطعات بهتر و آسان‌تر خواهد شد.

شهر آیفون هم یک مجموعه تخصصی فروشگاهی و تعمیرگاهی متمرکز در حوزه آیفون تصویری است که تجربه سالیان متمادی خود را در قالب خدماتی منحصر به فرد و قطعاتی تست شده در اختیار هم وطنان عزیز و به خصوص اساتید این حوزه قرار می دهد.

قطعات دربازکن تصویری از جمله مهم‌ترین مولفه‌های هر سامانه دربازکن تصویری هستند. این قطعات عمدتاً شامل قطعات الکترونیکی و مکانیکی می‌شوند که در مجموع به منظور عملکرد صحیح و بهینه دربازکن تصویری نصب می‌شوند.
مانیتور
پنل  (پانل)
ترانس 
قفل بازکن
لوازم جانبی

از انجایی که هر عملکردی که در مانیتور دارای عملکرد متقابلی در پنل است بنابراین باید برای میکروفن ایفون تصویری بلندگویی در پنل وجود داشته باشد بنابراین ما باید در پنل مداری برای ساخت صدای بیرون به داخل و پخش صدای داخل به بیرون داشته باشیم که در این حرف در مورد بلندگوی مانیتور و فرمان در بازکن نیز صدق می کند.

این عمل در برد پنل تصویری تابا یا برد پنل تصویری سیماران و یا برد باکس الکتروپیک انجام می گیرد.

وظیفه پردازش صدا و تولید و تقویت صدای زنگ در برد صوت یا برد صدا انجام می گیرد. برد صوت یا برد صدا در مانیتور آیفون تصویری یک برد واسط و مرکزی است که تمامی ارتباطات با پانل دم درب از ان می گذرد

یعنی تصویر از طریق این برد از پنل دریافت می شود و به برد درایور تصویر می رسد و فرمان در بازکن از طریق این برد به پنل می رسد اما خودش چند وظیفه مهم دارد که مستقیما در خود ان انجام می شود.

سوئیچر نیز یک وسیله دیگر است که برای تقسیم تصویر و صدا،بین مانیتور های طبقات و پنل بکار میرود و می تواند برای اینکه بهترین کیفیت صدا و تصویر به واحدها برسد عملکرد عالی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید