قطعه شناسی

سوئیچر در آیفون تصویری

تعریف سوئیچر

سوئیچر در لغت بمعنای قطعه ای از تجهیزات الکترونیکی است  که برای انتخاب یا ترکیب سیگنال های صوتی و تصویری مختلف استفاده می شود،و تیم قطعه در آیفون تصویری استفاده های مختلفی دارد که در ماهیت تفاوتی ندارند اما به لحاظ کاربردی متفاوت میشوند.

چرا باید از سوییچر در آیفون تصویری استفاده شود؟

همانطور که از از ظاهر همه پنلهای آیفون تصویری قابل رویت است و عموما تعمیرکاران و بعضا افراد تیزبین مشاهده میکنند در هر آیفون تصویری معمولا یک دوربین و یک برد صدا قرار دارد که برای استفاده یک مانیتور و اتصال ان به یک پنل براحتی قابل استفاده است،حال سوال اینجاست که چطور باید همین یک دوربین را و یک برد صدا را برای چندین واحد و چندین طبقه استفاده کرد؟؟؟

و یا زمانیکه دو یا چند پنل را میخواهیم به یک مانیتور وصل کنیم این کار چطور صورت گیرد که بهترین عملکرد را برای ما بهراه اورد؟؟؟


علامت سوال

پاسخ به سوالات را بالا تنها با یک کلمه میتوان داد:

سوئیچر

انواع سوئیچر به لحاظ قطعات الکترونیکی اصلی تشکیل دهنده

سوییچر ها در شکل مدار خود به دو نوع تقسیم میشوند

1.نوع رله ای:در این نوع از مدار عمل سلکتیو (وصل کردن انتخابی)توسط یک رله انجام میشود که با وصل جریان به دو سر بوبین رله فعال شده و معمولا دو سیگنال صدا و تصویر را متصل میکند.

2.نوع مدار ترانزیستوری که در ان مدار ترانزیستور در حالت اشباع ولتاژ لازم را برای عملکرد مورد نظر وصل میکند.

انواع سوییچر به لحاظ کارکرد در آیفون تصویری

سوئیچرها به لحاظ عملکردی نیز به دو دسته تقسیم میشوند:

1.سوئیچرهایی که تقسیم کننده زنگ مجزا برای واحدهای مجزا بکار گرفته میشوند


سوئیچر 5 کاناله


سوئیچر مجتمع سفیدا8


سوییچر مجتمع6کاناله


سوییچرتک

این سوییچرها معمولا هم در پشت پنل و هم در پشت مانیتور قرار داده میشوند،در مدلهای قدیمی پنل ها نظیر پنلهای تابا که در اوایل دهه80 استفاده میشد از  نوع ترانزیستوری سوئیچر بهره میبردند اما امروزه معمولا از نوع رله ای که دارای عملکرد مناسبتری است در پشت پنل و یا بین راه استفاده میشود و از نوع ترانزیستوری به طور خاص داخل مدار صوت مانیتور بهره میبرنند که در این صورت مدار بصورت 5 سیم قابل تمییز است و عموما 4 سیم مشترک و یکی بعنوان سیم زنگ مورد استفاده قرار میگیرد.

نوع رله ای که در بالا دو نوع ان را مشاهده میکنید معایبی نظیر تداخل زنگ را ممکن است بهمراه اورد که در مقاله ای دیگر به ان خواهیم پرداخت.

2.سوئیچرهای که برای ترکیب چند پنل به یک مانیتور مورد استفاده قرار میگیرند(سوییچر هوشمند)

این نوع از سوئیچرهر در نوع رله ای خود امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرند زیرا از ابتدای دهه 90 شرکتهای تولید کننده ایفون تصویری در طراحی مدارات صوت خود مدار دو یا چند مانیتوری را برمیگزینند که دیگر نیاز به سوییچر هوشمند بین راه یا پشت پنل نباشد


سوییچر هوشمند

این سوئیچرها برای مانیتورهایی که دارای یک پورت ورودی هستند و نصاب میخواهد انرا برای دو پنل مجزا استفاده کند کاربرد دارد نظیر مانیتورهای 4cmکماکس و یا 1286 الکتروپیک و یا 1040cتابا.

در پایان از اینکه تونستیم هر چند اندک تجربه و دانشمان را به شما منتقل کنیم باعث خوشحالیست و امیدواریم مطلب مورد نظر شما عزیزان قرار گرفته باشد.