قطعه شناسی

سوئیچر در آیفون تصویریسوییچر،سوئیچر

تعریف سوئیچر

سوئیچر در لغت به معنای قطعه ای از تجهیزات الکترونیکی است  که برای انتخاب یا ترکیب سیگنال های صوتی و تصویری مختلف استفاده می شود،و تیم قطعه در آیفون تصویری استفاده های مختلفی دارد که در ماهیت تفاوتی ندارند اما به لحاظ کاربردی متفاوت می شوند.

چرا باید از سوییچر در آیفون تصویری استفاده شود؟

همانطور که از از ظاهر همه پنل های آیفون تصویری قابل رویت است و عموما تعمیرکاران و بعضا افراد تیزبین مشاهده می کنند در هر آیفون تصویری معمولا یک دوربین و یک برد صدا قرار دارد که برای استفاده یک مانیتور و اتصال ان به یک پنل براحتی قابل استفاده است،حال سوال اینجا ست که چطور باید همین یک دوربین را و یک برد صدا را برای چندین واحد و چندین طبقه استفاده کرد؟؟؟

و یا زمانیکه دو یا چند پنل را می خواهیم به یک مانیتور وصل کنیم این کار چطور صورت گیرد که بهترین عملکرد را برای ما به همراه آورد؟؟؟

SOAL???

پاسخ به سوالات را بالا تنها با یک کلمه می توان داد: 

سوئیچر

انواع سوئیچر به لحاظ قطعات الکترونیکی اصلی تشکیل دهنده

سوییچر ها در شکل مدار خود به دو نوع تقسیم می شوند

1.نوع رله ای:در این نوع از مدار عمل سلکتیو (وصل کردن انتخابی)توسط یک رله انجام می شود که با وصل جریان به دو سر بوبین رله فعال شده و معمولا دو سیگنال صدا و تصویر را متصل می کند.

2.نوع مدار ترانزیستوری که در ان مدار ترانزیستور در حالت اشباع ولتاژ لازم را برای عملکرد مورد نظر وصل می کند.

انواع سوییچر به لحاظ کارکرد در آیفون تصویری

سوئیچرها به لحاظ عملکردی نیز به دو دسته تقسیم می شوند:

1.سوئیچرهایی که تقسیم کننده زنگ مجزا برای واحدهای مجزا بکار گرفته میشوند

این سوییچرها معمولا هم در پشت پنل و هم در پشت مانیتور قرار داده می شوند،در مدلهای قدیمی پنل ها نظیر پنل های تابا که در اوایل دهه 80 استفاده می شد از  نوع ترانزیستوری سوئیچر بهره می بردند اما امروزه معمولا از نوع رله ای که دارای عملکرد مناسبتری است در پشت پنل و یا بین راه استفاده می شود و از نوع ترانزیستوری به طور خاص داخل مدار صوت مانیتور بهره می برنند که در این صورت مدار بصورت 5 سیم قابل تمییز است و عموما 4 سیم مشترک و یکی بعنوان سیم زنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع رله ای که در بالا دو نوع ان را مشاهده می کنید معایبی نظیر تداخل زنگ را ممکن است به همراه آورد که در مقاله ای دیگر مربوط به سیم کشی به ان پرداختیم.

2.سوئیچرهای که برای ترکیب چند پنل به یک مانیتور مورد استفاده قرار می گیرند(سوییچر هوشمند)

این نوع از سوئیچر هر در نوع رله ای خود امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا از ابتدای دهه 90 شرکتهای تولید کننده ایفون تصویری در طراحی مدارات صوت خود مدار دو یا چند مانیتوری را برمی گزینند که دیگر نیاز به سوییچر هوشمند بین راه یا پشت پنل نباشد

این سوئیچرها برای مانیتورهایی که دارای یک پورت ورودی هستند و نصاب می خواهد  آنرا برای دو پنل مجزا استفاده کند کاربرد دارد نظیر مانیتورهای 4cmکماکس و یا 1286 الکتروپیک و یا 1040cتابا.

بخش پایانی

در پایان از اینکه توانستیم هر چند اندک تجربه و دانشمان را در زمینه سوییچر به شما منتقل کنیم باعث خوشحالی ست،طبق رسم شهر آیفون هرگونه نشر و استفاده از این مطلب برای رفع مشکلات در کار مجاز است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما مطرح کنید در اسرع وقت پاسخگو هستیم و چنانچه مورد استفاده دیگر اساتید باشد در بخش سوالات همین مقاله اضافه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید